ROMA DÖNEMİNDEN KALAN EN GÜZEL ON TİYATRO

Tarih: 23 Ocak 2018

Roma… Dünyanın gördüğü en büyük medeniyetlerden biri. Avrupa’nın dört bir yanında ve hatta ötesinde hüküm süren bu medeniyetten kalan, ayakta duran çeşitli tiyatrolar var. Hatta birçoğunda, günümüzde bile çeşitli oyunlar veya konserler sahnelenmekte. Birazdan okuyacağınız listede, Avrupa, Ortadoğu ve hatta Afrika’ya kadar uzanan topraklarda varlıklarını sürdüren bu yapıları göreceksiniz. Listede, ülkemiz sınırları içinde de bulunan iki yapı var.

 

ORANGE ANTİK TİYATROSU, FRANSA

Güney Fransa’da bugünün Orange’ı olan Arausio’nun Roma kolonisinde konumlanmış bu güzel tiyatro, en iyi korunmuş Roma Tiyatrolarından biridir. M.Ö. 1.yy’ın başında inşa edilmiş ve yaklaşık 2.000 yıl önce inşa edilmiş olmasına rağmen bugün hala yaz aylarında opera performansları için kullanılıyor. Bu tiyatro, UNESCO Dünya Mirası Alanı içindedir.

 

BOSRA ROMA TİYATROSU, SURİYE

M.S. 2.yy’da inşa edilmiş olan Bosra’daki Roma Tiyatrosu, tüm Ortadoğu’da en iyi muhafaza edilmiş tiyatrolardan biri ve 15,000 kadar izleyici alma kapasitesine sahip, Romalılar tarafından inşa edilmiş en büyük tiyatrolardan biridir. Bugün bu tiyatro, ulusal müzik festivali olan Bosra Festivali için kullanılıyor.

 

AMMAN ROMA TİYATROSU, ÜRDÜN

M.S. 2.yy’da inşa edilmiş ve güzel şekilde muhafaza edilmiş olan bu Roma Tiyatrosu, 6,000 izleyici alabiliyor.

 

ASPENDOS, ANTALYA, TÜRKİYE

Aspendos, günümüz Antalya’sının yaklaşık 40 km doğusunda konumlanmış olan antik bir Greko-Romen şehriydi. Bu antik şehir, iyi muhafaza edilmiş tiyatrosuyla meşhurdur. Bugün bu tiyatro, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali esnasındaki performanslar için kullanılıyor ve 10,000 izleyici alabiliyor.

 

EMERITA AGUSTA TİYATROSU, İSPANYA

Günümüzde Merida olan Emerita Agusta’nın Roma şehrinde inşa edilmiş olan bu tiyatro, M.Ö. 15-16 yıllarında inşa edilmiştir. Tiyatro, UNESCO Dünya Mirası Alanı ve İspanya’daki en büyük arkeolojik alanlardan biridir. Bugün arkeolojik bir cazibesi olmasının yanında bu tiyatro, Merida Klasik Tiyatro Festivali esnasındaki performanslar için kullanılıyor.

 

PALMYRA, SURİYE

Palmyra, Suriye çölünde eski ve önemli bir şehirdi. Şam’ın 215 km kuzeydoğusunda bir vahada konumlanmıştır. Şehrin tiyatrosu, M.S. 2.yy’da inşa edilmiştir. Palmyra ne yazık ki, bölgedeki çatışmalar sebebiyle hasar almış durumda ve onarımı için çalışmalar sürüyor.

 

SABRATHA TİYATROSU, LİBYA

Sabratha, Tripoli’nin yaklaşık 66 km batısında, Akdeniz boyunca uzanıyor. Tiyatro, M.S. 2.yy’da inşa edilmiştir ve 5,000 izleyici kapasitesine sahiptir.

 

HERODES ATTICUS ODEON, YUNANİSTAN

Atina Acropolis’in güneybatı eğiminde M.S. 2.yy’da inşa edilmiştir. Tiyatro, 5,000 kişilik bir kapasiteye sahip ve bugün hala konserler için kullanılmaktadır.

 

CAESAREA MARITIMA TİYATROSU, İSRAİL

Caesarea Maritima, M.S. 1.yy’da Büyük Herod tarafından inşa edilmiş ve Büyük Herod’un patronu Augustus Caesar’ın onuruna ismini verdiği Akdeniz’de bir şehirdi. Roma ve (daha sonra Haçlı) döneminden kalıntılar, büyüleyici deniz manzaraları ile çerçevelenmiş ve Akdeniz’e bakan restore edilmiş antik Roma Tiyatrosu, yaz aylarında konserler için kullanılıyor.

 

DOUGGA TİYATROSU, TUNUS

Dougga, Kuzey Tunus’ta antik bir Roma şehridir. Tiyatro, M.S. 2.yy’da inşa edilmiş ve sadece 5,000 yerlisi olan bir şehirde inşa edilmesine rağmen bu tiyatro, 3,500’e kadar izleyici alabiliyor. Tiyatrodan çevrenin manzarası harikuladedir ve tiyatro, bugün hala klasik tiyatro performansları için, özellikle de Dougga Festivalleri esnasında kullanılıyor.

 

BONUS: BODRUM ANTİK TİYATRO, TÜRKİYE

Bodrum’un merkezinde Göktepe’de, Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde bulunan Antik Tiyatro, Bodrum’da Helen döneminden, Halikarnassos’tan kalan ve günümüze uzanan önemli tarihi eserlerden biridir. 53 sıralı ve 13.000 kişilik kapasiteye sahip olan Antik Tiyatro, Skene (sahne binası), Orkestra (yarım yuvarlak) ve Kavea (oturma kademeleri) olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.


Dinle

Current track
TITLE
ARTIST

Background