SADECE ŞARKI SÖYLEMEDİLER.. | BİRBİRİNDEN BAŞARILI MÜZİSYEN BELGESELLERİ

Tarih: 20 Ocak 2018

Müzik ve ritim, yollarını ruhların gizli köşelerinde bulurlar.
Platon

En mühim anlarımızı ve çok kıymetli anılarımızı, bir şarkıyla özdeşleştirdik hep.
Belki bir müzisyeni başlı başına idol olarak gördük.
Yazılan o derin sözlerin nereden geldiğini, içten söylenen o şarkıların nasıl bir hayatla birlikte ortaya çıktığını gördük, okuduk, dinledik.
Bazılarının hiç bilmediğimiz yönlerini öğrendiğimiz de oldu.
Her biri birer efsane olan isimleri daha yakından tanıdık.
Özellikle de; onların hayatını izlediğimiz, özenle hazırlanmış belgesellerinde.

 

1)Michael Jackson : This Is It (2009)

Popun kralı Michael Jackson, hayata veda ettiği 2009 yılında, yapımı süren bu belgeselin heyecanını yaşıyordu aslında. Sanatçının Londra’daki büyük şovunun hazırlık sürecini, provalarını ve sahne arkasını gözler önüne seren ve Michael Jackson şarkıları ve danslarıyla kendisi de büyüleyici bir sahne şovuna dönüşen bir belgesel: This Is It.

 

2)Amy (2015)

2011 yılının Temmuz ayında henüz 27 yaşındayken hayata veda eden, müzik alanında yüzyılın gördüğü en önemli yeteneklerden biri olarak kabul edilen Amy Winehouse’un hayatını gözler önüne seren, ünlü müzisyenin kendi anlatımı eşliğinde, daha önce görülmemiş arşiv görüntülerini de izleyebildiğimiz filmde; aynı zamanda bilinmeyen şarkılarını da duyabiliyoruz..

3)Jimi Hendrix (1973)

Rolling Stone dergisi tarafından 2003 yılında yapılan bir listede tüm zamanların en büyük gitaristi seçilen Jimi Hendrix, 60’lı yılların tartışmasız en önemli müzik ikonlarından. 1970 yılındaki trajik ve beklenmedik ölümünün ardından varisleri tarafından hayata geçirilen bu belgesel projesi, usta sanatçının hayatında olan insanların ve canlı performanslarının görüntüleri var.

 

4)Kurt Cobain:  Montage of Heck (2015)

Genç yaşta hayata veda eden yıldızlardan belki de en etkilisi olan, Nirvana’nın başarılı solisti Kurt Cobain, birçok genç kızın da sevgilisiydi.. Ayrıca, Aberdeen’deki ilk günlerinden sahnelerde devleştiği günlere uzanan bu biyografik belgesel, 7 dalda Primetime Emmy Ödülleri’nde aday gösterildi.

 

5)The Beatles Anthology (1995) 

Beatles’ın 1958-1970 yılları arasındaki çalışmalarına ve grubun gelişimine tanık olduğumuz bu belgesel, 8 bölümden oluşmakta. Temmuz 1940 ve Mart 1963 tarihleri arasını kapsayan birinci bölümde grup elemanlarının çocukluk yılları, Beatles’ın temelleri ve Almanya günleri anlatılmış.. The Beatles seven herkesin mutlaka izlemesi gereken bir müzik şöleni.

 

6)Marley (2012)

Müziği ve sevgi mesajlarıyla ikonlaşan Bob Marley’in yaşamı, Kevin MacDonald tarafından sonunda beyazperdeye aktarıldı. Filmde Bob Marley’in dünya müziğinin yanısıra, tüm dünyaya vermek istediği sosyal ve politik mesajlarla nasıl bir dünya ikonu haline geldiğini, ailesini ve çalışma arkadaşlarını görebildiğimiz belgesel, dostlarının katılımıyla ve unutulmaz performanslarından görüntülerle desteklenmiş..

 

7)Queen: Days of Our Lives (2011) 

Mercury’nin solistliğini yaptığı efsanevi grup Queen, ulaştığı geniş kitleleri stadyumlara doldurdu ve böylece “stadyum konseri” kavramını ortaya çıkardı. Konser alanını Broadway’e çeviren Mercury’nin, en büyük amaçlarından biri de baleyi daha geniş kitlelere ulaştırmak istemesiydi. Rock, opera ve bale? Tüm bunların bir araya gelebileceğini Queen kanıtlamış olacak ki, günümüzde Freddie Mercury anısına baleler sahneleniyor. Days of Our Lives, işte böyle bir grubun öyküsünü anlattığı için dahi izlenmeyi hak ediyor.

 

8)Elvis: That’s the Way It Is (1970)

1969 Şubat ayı ile 1970 yılları arasında Elvis Presley’in Vegas’ta sahnelediği 50 gösteriyi ekrana taşıyan That’s the Way It Is belgeselinde, gerek sahnedeki Presley’e, gerekse hayranlarının tepkilerine tanıklık etmek mümkün. 2001 ve 2014 yıllarında özel versiyonlarıyla yeniden piyasaya sunulan belgesel, günümüzde de satışta.

 

9)No Direction Home: Bob Dylan (2005) 

Minnesota’da başlayıp, New York’un Greenwich Village kulüplerinde devam eden, 1966 yılında İngiltere turnesinde tepe noktasına ulaşan bir kariyerin; yaşayan efsane Bob Dylan’ın hikayesi..  Scorsese basın toplantıları, konserler ve nadir bulunan stüdyo kayıtlarının kamera arkası görüntülerine yer vermiş. Bob Dylan’ın yakın arkadaşlarıyla ve kendisiyle yapılan uzun röportajlar da en güzel yanı.

 

Ve..

 

10)Garip: Neşet Ertaş Belgeseli

 

Yönetmenliğini Can Dündar’ın yaptığı bu belgesel, Anadolu’dan çıkan bu saz ve söz ustasının, o garip başına bu yolda neler geldiğini anlatıyor.

Belgeselde, büyük ozan Ertaş’ın hayatı üç ana bölüme ayrılıyor..

Bir ayrılık..
Bir yoksulluk..
Bir ölüm.


Dinle

Current track
TITLE
ARTIST

Background