CEMİYET TAVSİYESİ | BAHARDA YAPRAKLARIN SESİ: FİKRİ KARAYEL

Tarih: 15 Kasım 2017

Her 6 Şubat gecesi, benim de doğum günüme uzanan Bob Marley’s Birhtday Parti var.. Bu bizim için artık özel bir gelenek haline geldi.

 

7 Şubat 1987’de dünyaya gelen Fikri Karayel, çocuk yaşlardan itibaren yıldızını kendi elleriyle parlatan isimlerden biri.
Henüz okula başlamamışken, hafta sonları evinin tam karşısındaki Bostancı Düğün Parkı’nda, SOS gurubunun -kendi deyimiyle- “Mavi Van”ını beklermiş.. Sahne aldıkları bütün gece, onları izlermiş..
Müziğe bunca ilgisi ve hayranlığı, yeteneğini de fark etmesini sağlamış ki;  6 yaşında ilk kez piyano ve davul, 8 yaşından itibaren ise babasının gitarıyla gitar çalmayı öğrenmeye başlamış..
İlk müzik grubunu ilkokul 5. sınıfta kurmuş.
Kıbrıslı müzisyen Fikri Karayel, ilk bestesini ise 15 yaşında yazmış.

Konuşmayı çok sevmediğimden olacak ki yazmaya değer şeyler yaşadıkça ve kendimi müzik yolu ile ifade edebileceğimi keşfettikçe, şarkı yazmak gerçekten benimsediğim bir ifade biçimi haline geldi. Sanırım müzikle uğraşmaya, buna ihtiyaç duyduğumu fark ettiğim zaman başladım.

 

Karayel eğitimini, İngiltere’de Kingston Universitesi’nde Bio-Kimya bölümünde aldı. Üniversitede müzik adına da profesyonel anlamda adımlar atmaya başladı. İlk bilinen şarkılarını Refik gurubu ile tanıttı. İngiltere’de Plateman grubu ile de çalıştı.. Aynı dönemlerde Haluk Levent, sözü müziği Fikri Karayel’in olan Şehit (Bazı Günler) şarkısını söyledi ve Türkiye piyasasına bir bestesiyle adım atmış oldu.
Aslında her yerde, uzun zaman O’nu dinledik.

 

 

Birçok şey gibi eğitiminden ve hayatından büyük bir mutlulukla fedakarlık ederek, birkaç sene sonra İngiltere’den döndü.. Başarısının dönüm noktalarından biri ise, Duman konserinde, Fikri Karayel ve beraber çalıtşığı grubunun, alt grup olarak muhteşem bir konser vermesiydi. Yine birçok önemli yerde sahne aldı ve müziğe hiç ara vermedi. Hayalleriyle süslediği bahçenin tınısıyla farkını belli etti.. Hatta bir barda Can Gox’tan önce orada; sahnedelerdi.

Fikri Karayel, adından çokça söz ettirecekti.

 

 

 

Hayal Edemezsin isimli şarkımı Seni Seviyorum Adamım filmine dahil etmek üzere bir teklif aldım. Bu teklifi değerlendirdim ve sonrasında bir albüm teklifi ile karşılaştım. Dokuz Sekiz Müzik Yapım’ın beni aileye dahil etme isteği benim için güzel bir gelişmeydi ve bunu kabul ederek çekmecemde bekleyen ilk albümüm Zor Zamanlar’ı, Ocak 2015’te hem uzun zamandır albüm bekleyen hem de müziğimi yeni kisveden dinleyicilerimle buluşturdum..

 

Kendisinin de söylediği gibi, sevenleri ve elbette bu şahane sözü ve sesi yeni yeni keşfetmeye başlayan herkes; bu albümle buluşmuş oldu.  Karayel için Zor Zamanlar, yıllardır emek verip büyüttüğü bir bebek gibiydi, çünkü, dinlediğimiz bütün şarkılarının sözü ve müziği O’na ait.. Başarılı olmasının en büyük sebeplerinden biri de, bu olsa gerek.
Bilindiği kadarıyla, şimdilik Fikri Karayel’in yakınlarda çıkacak bir albümü yok, fakat dileriz ki; yazdıklarını sesiyle buluşturarak bizleri ve kendini bulutlara çıkarmaya devam eder!

 

 

 

 

 

 

 

 


Okumaya Devam Et

[There are no radio stations in the database]