CEMİYET TAVSİYESİ: GÜNÜMÜZE YOL, YÜZÜMÜZE IŞIK.. | MELİKE ŞAHİN

Tarih: 16 Nisan 2018

İnsanın müzikle ilişkisi ne acayip, düşünsene ne kadar çok şey duyuyor dinliyoruz, onları nerelere kaydediyor nasıl tüketiyoruz, onlarla nasıl ilişkileniyoruz, onlardan neler üretiyoruz acaba..

 

“Deli kan”lı sesiyle ve çekim alanına girmekten başka çare bırakmayan asil duruşuyla hepimizin gönlüne hızla göç eden Melike Şahin; çağımız müziğinin ve yok olmaya yüz tutmuş hislerimizin en analog ve sahici halinin hala var olduğunu ispatlıyor.

 

1989 yılında, İstanbul’da doğdu Şahin. Söylediğine göre yedi-sekiz yaşlarındayken ezberlemeye çalıştığı şarkıları durmadan söyler, hatta kardeşine ninniler yazarmış..  Üniversite dönemindeyken soprano olarak Müzik Kulübü / Klasik Müzik Korosu’nda yer aldı ve 2012 yılında da Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu.

 

 

İlk mikrofonlu şarkı söyleme etkinliğim 5.sınıf mezuniyet balosu. Üç şarkı seslendirdim: “Adı Bende Saklı”, “Ben Sende Tutuklu Kaldım”, “Biz Ayrılamayız”. Şimdi repertuvarıma alabilirim aslında bunları..

 

2011 senesinde Baba ZuLa grubu ile tanıştı.. Onlarla birlikte ilk konserini Berlin’de verdi. O günden 2017 Mayıs ayına dek Baba ZulL ile Türkiye ve Avrupa’nın birçok şehrinde; Meksika, Hindistan ve Avusturalya’da 250’nin üzerinde konsere çıktı. Hatta söylenenlere göre, sadece “Kamuran Kolçak”ı; yani esasında Melike Şahin’i izlemek ve dinlemek için gelenler vardı..

 

2017 Cannes Film Festivali’nde, müziklerinde imzası olduğu Tony Gatlif’in son filmi Djam’in dünya prömiyeri öncesinde konser verdi ve filmin soundtrack albümü için üç şarkı seslendirdi.

Selda Bağcan ile verdikleri konserlerle tanınan grup Boom Pam ile birlikte sözleri Melike’ye ait olan Beni Yalnız Koma adlı teklileri yayınlandı.

 

İlk albümümün ismi “Merhem” olacak. Tek anahtar sözcüğümüz bu olsun müziğimi hiç dinlememiş bizler için, şimdilik: Merhem.

 

Geçtiğimiz sene Kasım ayında Cihan Mürtezaoğlu’nun düzenlemesini yaptığı Deli Kan isimli teklisini yayınlayan ve beraberinde birkaç şarkısını daha bizlere bahşeden Melike Şahin, müzik hayatının baharında; sesinde ve sesiyle birlikte açan çiçeklerin kokusuyla kendine hayran bırakmakta..

Güzel sanatçı şimdilerde Melik Şah ve Saz Arkadaşları ismiyle klasik alaturka ve arabesk eserler seslendirdiği konserler vermeye ve ilk albümü Merhem için çalışmaya devam ediyor.

Biz Melike Şahin’i ve sesini öyle sevdik ki..

Günümüze yol, yüzümüze ışık..
Bi’ fırlatsa kederini göğe..

Gelir, bizim içimize oturur.

 

 

 

 

 


Okumaya Devam Et

[There are no radio stations in the database]