Haydarpaşa’ya Uzanan Tünel: Valpreda Apartmanı

Tarih: 20 Haziran 2018

Istanbul…

İçinde binlerce büyülü hikayeyi saklayan, medeniyetlerin başkenti. Bugüne kadar duyduğunuz onlarca hikayeden biri olabilir bu da. Ya da tam tersi, ilk kez göreceğiniz bir yer de olabilir burası.

Anlatıma şöyle başlayalım; Yeldeğirmeni… Istanbul’un ilk apartman semti. Yeldeğirmeni, Kadıköy sınırları içinde bulunuyor ve belki de her gün, önünden geçerken kafayı kaldırıp bakmadığımız birçok mistik yapıyı barındırıyor.

Semtin ismi, sarayın ve halkın un ihtiyacını karşılamak üzere I. Abdülhamid tarafından yaptırılan dört adet yel değirmeninden geliyor. Elbette, bu yel değirmenlerinin hiçbiri şu an orada değil.

Az önce belirttiğimiz gibi, Istanbul’un ilk apartman semti olarak biliniyor Yeldeğirmeni. İşte bu semtin ilk yapılarından biri olan Valpreda Apartmanı ise, 1909 yılında Levi Kehribarcı tarafından yaptırılıyor. Binada, Haydarpaşa Garı‘nın yapımında çalışan İtalyan mühendis ve işçiler kalıyor başta. Bu sebeple günümüzde İtalyan Apartmanı olarak biliniyor bu yapı.

İlginç olan kısım ise şu; rivayete göre, binanın temelinden Haydarpaşa Garı’na uzanan gizli bir tünel olduğu söyleniyor. Bu tünel, dönemin kritik şartları göz önünde bulundurulduğunda mantıksız gelmiyor.

Valpreda Apartmanı, muazzam süslemeleri ve yüksek tavanıyla dikkat çekiyor. Bu tip eski apartmanlar genellikle yığma taş ve tuğla olup, çoğunlukla Art Nouveau (19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında etkili olmuş bir sanat akımı) süslemelerle donatılmış.

Semtte yer alan birçok benzer yapı ranta kurban gitmiş ve yıkılmış. Valpreda Apartmanı bu anlamda kendini kurtarmış durumda ancak o da uzun zamandır herhangi bir restorasyon işlemi görmediği için oldukça bakımsız halde.

İrili ufaklı birçok tarihi esere hala rastlamanız mümkün Yeldeğirmeni’nde… Ayrıca Yeldeğirmeni, mahalle ruhunu yaşatan bir semt. Son dönemde haddinden fazla kafe açılmış olması biraz can sıkıcı olsa da gelip buradaki havayı koklamak lazım.

 

Kaynak: TarihiYapılar


[There are no radio stations in the database]