İLK AŞKLAR UNUTULMAZ

Tarih: 16 Nisan 2018

Onu ilk defa nerede ve nasıl gördüğümü hayal meyal hatırlıyorum. Bursa’daki köşkümüzde bir niş vardı. Bu nişin önünde bir perde kurar, mahalledeki çocukları toplar, kukla oynatırdım. Bu sırada da, radyoda duyduğum, Muzaffer Akgün’ün “Seni Sevda Çiçeğim” şarkısını okuyordum. Bir gün yine bunu okurken, yeşil gözlü esmer bir kız yanıma gelip “Ne güzel şarkı bu, her gün oku bunu” dedi.

 

Zeki Müren‘in ilk aşkı böyle doğmuş işte… Müren, gençlik yıllarında hissettiği o tertemiz duyguları bir röportajda bu cümlelerle ifade etmiş. O yeşil gözlü, esmer kız, Zeki Müren’in ilk kalp sızısı oluvermiş o dönem. Müren, hikayenin devamında neler olduğunu bakın nasıl anlatıyor…

 

Kara kaplı okul defterinin kapaklarını yuvarlak kesip, ortasına kırmızı kağıtlar yapıştırdım. Kağıttan plak yapmıştım aslında. Bu kağıttan plağın üzerine de “Seni sevda çiçeği” yazıp ona hediye etmiştim.

 

İsmini saklı tuttuğu o yeşil gözlü esmer kız kimdi acaba? Merak etmeden edemiyor insan…

 

Yeşil gözlü bu esmer kızla aşkımız sürüp gitti… Birgün, birkaç günlüğüne Erzurum’a gideceğini söyledi. Bu birkaç gün daha sonra birkaç ay oldu, sonra da birkaç yıl… Ve hiç geri dönmedi. Biz bu süre içinde mektuplaştık, telefonda da konuştuk. Ama birbirimize daha çok müzikli mektuplar gönderdik. Her mektubun sonunu hep aynı şarkılı cümle ile bitiriyorduk; Bilemezsin, ne kadar çok severim.

 

Uzak kalmanın zorluğuyla başa çıkmaya çalışan Zeki Müren, bir süre sonra o yeşil gözlü esmer kızdan haber alamaz olur… Nihayet birgün bir haber gelir, fakat;

 

Birgün mektuplar kesildi… Üç ay, üç yıl derken, günün birinde evlendiği haberini aldım… Üzüldüm.

 

Zeki Müren, bu acılı durumu tam kabullenmiştir ki, yeşil gözlü esmer kız, yeniden onun karşısına çıkar.

 

Aradan yıllar geçti. Bir akşam, gazinoda okurken gözüm ön sırada oturan yeşil gözlü, simsiyah saçlı bir kıza takıldı. Tanımıştım. O’ydu. Mikrofona yaklaştım ve “Sevgili dinleyicilerim, şimdi sizlere hatıralarla örülmüş bir şarkıyı okuyacağım” dedim. “Seni Sevda Çiçeğim”i okumaya başladım. Şarkı bitince ön masaya baktım… Yeşil gözlerinde birkaç kırağı damlası vardı. İlk sevgiliyi unutmak çok zor oluyor. Şimdilik evlenmeye niyetim yok ama, 5 yıl sonra evleneceğim… Şöyle upuzun siyah saçlı, yeşil gözlü bir kızla. Ona, nişanlandığım gün yazacağım bir şiiri ve en güzel bestemi düğün hediyesi olarak vereceğim. İlk aşkımın hikayesini, düğün arefesinde son defa okuyacağım. “Seni Sevda Çiçeğim” şarkısı ile noktalayacağım.

 

Kaynak

Etiketler

Okumaya Devam Et

[There are no radio stations in the database]