MASUM DEĞİLİZ

Tarih: 9 Nisan 2018

20 Eylül 1959’da Ankara’da doğdu. Babasının tayinleri sebebiyle şehir şehir dolaşarak geçirdiği bir çocukluğu oldu. Anıttepe Lisesi’nden mezun olduktan sonra, çeşitli komisyonlarda ve projelerde görev aldı. Sanat camiasına adımını atmadan evvel devlet memuruydu. Bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi’nin düzenlediği Dünya Bankası projelerinde ve TBMM’nin Atatürk’ün 100’üncü yaşı kutlamaları çerçevesinde kurulan bir komisyonunda yer aldı.

25 yaşında, işinde yükselen bir memurken, 1983’te Günaydın gazetesinde çalışmak üzere bavulunu toplayıp Istanbul’a geldi.

O, Meral Okay…

Ankara’dan İstanbul’a taşınması, sanat ve yayın hayatına geçişini kolaylaştırdı. İlk olarak Günaydın gazetesinde çalışan Okay, dergi yayıncılığı, yapımcılık gibi farklı işlerde çalıştı.

1984’te, Ankara’dayken tanıştığı sinema ve tiyatroya büyük emek vermiş usta oyuncu Yaman Okay ile evlendi. Ve böylece sinema da girdi hayatına. Bu evlilik, eşinin 41 yaşındayken pankreas kanseri yüzünden vefat ettiği 19 Şubat 1993 tarihine kadar devam etti.

Propaganda filminde basın danışmanlığı, Asmalı Konak dizisinde senaryo yazarlığı, İkinci Bahar, Yeditepe İstanbul dizileri ve O Şimdi Asker filminde oyunculuk yaparak kariyerini güçlendiren Okay, Beynelmilel filminde konsomatris olarak çıktı karşımıza. Popüler dizi Bir Bulut Olsam’ın senaryosunu yazdı ve dizide İnci Batur karakterini canlandırdı. Son olarak 2011 yılından 9 Nisan 2012 tarihindeki ölümüne kadar, Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin senaryosunu yazmaktaydı.

Meral Okay’ın belki de en çok akılda kalan özelliği, hepimizin ezbere söylediği efsane olmuş şarkılara imza atması… Birçok kişi onu İkinci Bahar’da canlandırdığı Kasap Melahat ile tanırken, yıllardır dillerden düşmeyen şarkıları yazdığından habersizdi belki de. Eşi Yaman Okay’ın vefatından sonra hep yanında olan Sezen Aksu’nun eşsiz yorumuyla birleşen “Meral Okay Dizeleri”, bugün hepimizin hayatında çok önemli bir yere sahip.

Haklıydın Meral Hoca… Masum değiliz, hiçbirimiz.

 

 

 


Okumaya Devam Et

[There are no radio stations in the database]