Nen Var Kuzum?

Tarih: 28 Mayıs 2018

“Seslendirme / dublaj konusunda en başarılı ülke Türkiye!”

Bu cümleyi uzun zamandır duyuyor olmalısınız… Özellikle doksanlı yılların ortalarında, TRT’de yayınlanan Brezilya menşeli arkası yarınlar ekranları doldururken, sektörde emek veren herkesin ortak düşüncesiydi bu. Son yıllarda teknolojinin de ilerlemesi ile beraber oldukça geniş imkanlar dahilinde çalışan sektörün emektarları, bugünlerde bu cümleyi pek kullanmıyorlar elbette.

Brezilya’yı düşünmeyi bırakıp yurda dönecek olursak, özellikle Yeşilçam döneminde seslendirme işinin ne kadar zahmetli olduğunu tahmin edersiniz… Dönemin seslendirme ustaları -bu yazıda birkaç ustadan örnek vereceğiz- Yeşilçam’ın zorlu çalışma şartları altında büyük işlere imza atmışlar aslında.

Örnek olarak; bu videoda üstat Nuri Ergün‘den, filmi izlerken duyduğunuz efektlerin nasıl hazırlandıklarını izlemeniz mümkün. Tam tamına 32 filmin ‘ses uzmanı’ Sudi Yılmaz‘ın da anlattıklarına kulak veriniz.

 

 

Videonun son bölümünde çalışırken gördüğünüz kişi; “Seslendirme nankör iştir” diyen ve özellikle Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray gibi yıldızların defalarca ‘sesi’ olan kişi… Jeyan Mahfi Ayral Tözüm.

 

 

Sırada birçok önemli işe imza atan bir usta var… Birçok yapımda sesiyle ünlü yıldızlara hayat veren Kamran Usluer, kamera karşısındaki yeteneği ile de zaten gönüllerde taht kuran bir isim. Belki de onu en net hatırlayacağımız sahne; Eşkıya filminde rol aldığı sahne… Başka bir deyişle, Berfo karakterini canlandırdığı sahne.

“Hayatın sevda karşısında ne önemi var?”

 

 

 

Sırada, Türk sinemasının en tanınmış seslerinden olan Hayri Esen var… Esen, Tarık Akan, Kartal Tibet, İzzet Günay, Ayhan Işık gibi üstatların canlandırdığı karakterlere sesiyle hayat verdi. Hayri Esen’in sesini anımsayabileceğiniz birkaç örnek için, Cinemasco‘nun Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

 

Yazının başında zor şartlardan bahsettik ya, şimdi izleyeceğiniz videodaki gibi ufak tefek iş kazaları da olmuyor değildi tabii… Gerçi, günümüzde izlediğiniz dizilerde bile onlarca hata yapılırken, hakikaten yokluktan dolayı meydana gelen bu minik kazaya da kaza demek ne kadar doğru olur, tartışılır.

 


Okumaya Devam Et

[There are no radio stations in the database]