PLASTİĞE SAVAŞ AÇAN KAHRAMAN: KIVIRCIK ÖMER

Tarih: 26 Mart 2018

Benim amacım buradaki plastiği yok etmek. Tahta sandalyelere oturalım, nostaljiyi yaşayalım istiyorum.

Bu sözler, Yeşilçam’ın unutulmaz klasikleri arasında yer alan Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor filminde Kıvırcık Ömer‘i canlandıran Talip Güran‘a ait. Uzun süre birçok reklam filminde boy gösterdikten sonra Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor filminde rol alan Talip Güran’ın Yeşilçam serüveni fazla uzun sürmedi. Hababam Sınıfı haricinde bir de Tatlı Dillim filminde basketbol oyuncusu olarak karşımıza çıktı. Sonrasında ise hiçbir filmde yer almadı.

O yıllarda aldığı ani bir kararla Bodrum’da yaşamaya başlayan Güran, 2013 yılından beri burada tahta sandalye üretimi yapıyor. Güran’ın, kendine yakıştırdığı bir de tanım var; Plastiğe savaş açan kahraman.

81-82 senesinde o işten tamamen ayrılarak Bodrum’a yerleşmeye karar verdim.

Plastik sandalyelerin yaygınlaşmasıyla birlikte neredeyse yok olan tahta sandalyeleri eski popülerliğine kavuşturmak isteyen Güran, yaptığı sandalyeleri turuncu, yeşil, mavi ve beyaza boyayarak satışa sunuyor.

Ticarete atılma serüvenini anlatan Talip Güran, televizyonlarda yıllarca reklam filmi oyuncusu olarak boy gösterdiğini söyledi. Kıvırcık saçları nedeniyle insanların zihninden silinmediğini ifade ediyor Güran.

Eskiden bonus kafalı insanlar yoktu. Şimdilerde oldukça çok. Onun için özellikle reklam filmlerinde sıkça tercih edilen oyuncular arasında yer aldım. Siyah beyaz yayıncılık döneminde neredeyse her reklamda boy gösteriyordum. Sonrasında 1978 yılında yapılan İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit karakterlerini canlandıran Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Tarık Akan üçlüsünün olmadığı ilk film olan Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor filminde rol aldım.

Talip Güran’ın sinema aşkı babadan kalma… Sandalyeye olan bağlılık da buradan geliyor aslında.

Babam zaten sinemacıydı. Sinemalarda bizim oturduğumuz sandalyeler hep tahtaydı. Ben de bundan yola çıkarak sandalye üretimine başladım. Bu sandalyenin bir ruhu var. Bu sandalyeler kırılmaz. İki tane teli var altında. Sinemanın içerisine binlerce insan girer çıkar. Ama ona rağmen bana mısın demez ve senelerce kullanılırlar. Yağmurun, çamurun altında kalıyor. Ne yaparsanız yapın bir şey olmuyor.

Talip Güran’ın, Hababam günleriyle ilgili sözleri insanın yüreğine dokunuyor…

O zamanların atmosferi bambaşkaydı. O zamanlar çok güzel ortamlar ve daha güzel çekimler vardı. O zamanlara geri dönmek ister insan ama şu anı da yaşamak lazım. Yavaş yavaş Hababam Sınıfı oyuncularını kaybediyoruz artık. Kalan sağlara Allah uzun ömür versin.


Okumaya Devam Et

[There are no radio stations in the database]