8 Mart Ne Değildir?

Tarih: 8 Mart 2017

Önce lütfen aşağıdaki şarkıyı dinleyin, sonra anlatacaklarımı.

1)Şebnem Ferah – Ünzile

 

Doğduğumuz günden beri “soyun devamı olmadığımız” için hayata 1-0 geride başladığımızı his 
settirerek, psikolojik ve fiziksel şiddetle beraber, “elinin hamuruyla karışma bu işe”, “erkeğin olduğu yerde sana laf düşmez”, “sokakta kahkaha atma” gibi hakaret niteliğinde sözlere kulak tıkamamızı sağlayanların..

Eğitim almamızı, istediğimiz mesleğe sahip olmamızı bize çok gören; erkeğe hizmetten (!) başka görevimiz olmadığını düşünerek; 12-13 yaşlarımızdayken, bizlerin sanki insana değer biçilebilirmişcesine, para karşılığında yaşça büyük erkeklere daha çocukken kadın olmamızı normal bulanların..

Bizi güzel, çirkin, şişko, zayıf,  sarışın, esmer diye sıfatlandıranların.. Ne yazık ki güzelliğimizin farkına varamadığımız en güzel yıllarımızı her an tehlikede gibi geçirmemizi sağlayanların.. Bir kafeye, parka, işyerine girdiğimiz ilk anda bile bize dikkatle (!) bakanların, dedikodularla bizi yapmadıklarımızla yargılayan -ne yazık ki- “kadınların” ve sanki hiçbir şeye hakkımız yokmuş gibi davranıp, “mobbing” adı verilmiş o iğrenç durumu yaşamamıza sebep olan “erkekler”in..

Tacizin, tecavüzün, töre ve kıskançlık cinayetinin hala var olduğunu gördüğümüz bu ülkede “Özgecan”lara ve “Ayşe”lere hiç ağlamayanların; “mini etek giymişti tahrik oldum”,  “o da gecenin bir körü sokaktaydı”, “sadece namusumu temizledim”, “çok aşıktım çok kıskandım” gibi sözlerle kendini savunduğunu sananların, yetmezmiş gibi bu sözde savunmalara “iyi hal indirimi”  yapılabilecek kanunları koyanların..

Annelik mucizesine sahip olduğumuz için bile kadının insanlığa çokça katkısı olduğunu kavrayamayanların, ayrıca anne olmaya sağlığı el vermeyen kadınların “eksik kadın olduğunu” düşünerek onları hor görenlerin..

 

8 Mart 1857 tarihinde, New York’ta 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları için bir fabrikada greve başlamasının ardından, polislerce işçilerin fabrikaya kilitlenmesi; çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçılamaması sonucu 120 kadın işçinin can verdiğini; bunun üzerine bu günün “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olduğunu unutarak yahut bilmeyerek, “kadınlar çiçektir, al sana çiçek” mantığıyla bizleri 364 gün unutup bir bugün hatırlayanların..

Anlayabileceği gün, değildir!

8 Mart; çocuklarının üzerinden battaniyeleri alıp mermilerin üzerini örterek vatan için emek veren ninelerimizi bilenlerin.. Bizim; kariyerimiz için, evlatlarımız için, aşkımız için, son zamanlarda en çok ülkemizde ve tüm dünyada yaşayabilmek için emek verdiğimizi görenlerin..

Aslında ömrümüzce “emekçi” olduğumuzun farkındalığıyla hak ettiğimiz değeri gösterenlerin anlayabileceği gündür.

Dünya emekçi kadınlar günümüz kutlu olsun!

Biz “Ünzile” değil, “Kardelen”iz..

2)Sezen Aksu – Kardelen

 


[There are no radio stations in the database]