YEŞİLÇAM’IN GİZLİ KAHRAMANLARI -İKİNCİ SERİ-

Tarih: 18 Nisan 2018

Kimi karakterler vardır, belki onlarca kez, onlarca farklı filmde yüzünü görürsünüz ancak isimlerini çok da kolay hatırlamazsınız… Yeşilçam‘da gördüğümüz birçok sima da böyledir biraz. İsimleri ezbere bilinmese de, birçok insan onların yüzüne, canlandırdığı karakterlere, hatta repliklerine bile aşinadır. Genellikle tiyatro sahnesinde başlayan maceraları, Yeşilçam setlerinde önce figürasyon, sonra yardımcı oyunculuk olarak sürmüştür. İçlerinden bazıları, set amirliğinden, yönetmenliğe kadar birçok farklı görevi de başarıyla yerine getirmiştir.

Onlar, ebeveynlerimizin dahi aslında net olarak hatırladığı, kimimizin çocukluğu, gençliği, kimimizin unutamadığı ilginç karakterler… Onlar, Yeşilçam’ın gizli kahramanları…

 

YAŞAR ŞENER

1926 yılında Istanbul’da doğan Yaşar Şener, ortaokuldan sonra bir süre ticaretle uğraştı ve memurluk yaptı. Sinemaya, 1960 yılında Tatlı Günah adlı filmle başladı. Çok sayıda filmde karakter oyuncusu olarak rol aldı. Bir süre yönetmen yardımcılığı yaptı ve aynı zamanda foto-romanlarda boy gösterdi. 80’ler sonrasında çeşitli televizyon dizilerinde de rol alan Yaşar Şener, Müjdat Gezen’in, Yeşilçam’ın bakıma muhtaç sanatçıları için kurduğu misafirhanede kaldı. Şener, 14 Eylül 2012’de vefat etti.

 

 

SABAHAT IŞIK

Türk sinemasının anaç ve anne rollerinin değişmez isimlerinden Sabahat Işık, 1927 yılında Yalova’da dünyaya geldi. Sinemaya, 1961 yapımı Otobüs Yolcuları adlı filmde figüran olarak başladı. Yeşilçam’da 170’ten fazla filmde rol alan Sabahat Işık, aynı zamanda televizyon dizilerinde de oynadı. Işık, 17 Ağustos 2005’te Istanbul’da hayata gözlerini yumdu.

 

 

YILMAZ KURT

Türk sinemasının tanınmış simalarından biri olan Yılmaz Kurt, 1927 yılında Makedonya’da dünyaya geldi. Asıl adı Bilal Maksutoğlu olan sanatçı, 1963 yılında Sayın Bayan adlı filmle sinemaya adım attı. Daha çok kavgacı karakterlerle görmeye alışık olduğumuz Yılmaz Kurt, 500’den fazla filmde rol aldı. Kurt, 24 Şubat 2009’da İzmir’de vefat etti.

 

 

ORHAN AYDINBAŞ

Türk sinemasının en bilinen karakter oyuncularından biri olan Orhan Aydınbaş hakkında neredeyse hiçbir bilgi yok… Aydınbaş’ı, Hababam Sınıfı‘nda Milli Eğitim Bakanı, Şaka Yapma filminde Kiralık Katil Andon ve Sosyete Şaban filminde Fransızca öğretmeni rolleriyle tanıyoruz. Orhan Aydınbaş’ın son filmi, 1995 yapımı Barbunya Nuri filmidir.

 


Okumaya Devam Et

[There are no radio stations in the database]